Досвід роботи вчителя музичного мистецтва та мистецтва Безкровної Алли Георгіївни

Досвід роботи

Розробка уроку мистецтва  в 8 класі.

Тема:  Класицизм

Мета: ознайомити з особливостями мистецького стилю «класицизм»; вчити розпізнавати його серед інших стилів; вивчити найвідоміші мистецькі пам’ятки цих стилів;  виховувати естетичний смак; сприяти формуванню естетичного смаку, критичного мислення, креативної творчості.

Обладнання: наочні матеріали, які висвітлюють ознаки стилю «класицизм» , комп’ютерні презентації з зображеннями світових мистецьких пам’яток цих стилів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вступне слово вчителя. 

  • Доброго дня, діти. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з Великими Європейськими  стилями.  Але спочатку  давайте пригадаємо, про який мистецький стиль ми говорили на попередніх уроках. (Бароко). 

      Що це за стиль і  які його характерні   ознаки? (Відповіді учнів)

  • Добре, молодці. А сьогодні на уроці ми познайомимось з іншим стилем, який прийшов на зміну «бароко». Але перед тим, як ви дізнаєтесь тему  уроку, я пропоную вам переглянути відео-презентацію.

(Відео 1).

Запитання після проглянутого відео:

  • що ви побачили?
  • чи схоже це на стиль «бароко»?
  • який стиль, яку епоху це вам нагадало?
  • за якими ознаками ви це зрозуміли?

ІІІ.Викладення нового матеріалу.

Слово вчителя. У ХVІІ ст. разом з бароко в європейському мистецтві виникає й активно розвивається стиль класицизм. Зароджується він у Франції.

Інтелектуальне життя цієї країни того часу концентрується при дворі короля-«сонця» Людовіка ХІУ. Король любив у всьому величність і славу, престиж і розкіш двору, вишуканий і суворий етикет. Король дбав про мистецтва, тоді постають королівські Академія малярства і скульптури, Академія архітектури, Академія музики і танцю, Академія письма і літератури, які, з одного боку, виховували багатьох молодих митців, а з іншого – нав’язували мистецтву свої критерії і норми. «Хто згідно правил працює, творить красиве мистецтво» (Так говорив засновник класицизму в літературі Буало). Якщо мислитель доби ренесансу Мішель Монтень закликав слідувати природі, то в мистецтві класицизму панує «облагороджена краса», «поліпшена» природа. Як цілісна система смакових уподобань він сформувався у Франції при королівському дворі і звідти розповсюдився серед аристократичних кіл всієї Європи. При французькому дворі натуралістичні та ірраціональні крайнощі культури бароко було засуджено як «італійське божевілля», від якого необхідно звільнитися.

Класицизм базується на такому принципі відбору, узагальнень і оцінки життєвих явищ, який визнає прагматичний розум єдиним мірилом усього сущого. Культу державних, громадянських чеснот приносилися у жертву почуття та особисті інтереси людини. Художня доктрина класицизму спиралася на інтерпретовану раціоналістичну філософію Рене Декарта, який вважав єдиним критерієм істини розум, стверджуючи перевагу духу і мислення над матерією.

Художня культура класицизму була суворо регламентованою: митці повинні були дотримуватись певних вимог та правил. Головним їх завданням вважалося наслідування досконалих історичних зразків, за які служили твори античного мистецтва. Тому більшість сюжетів мистецьких творів класицизму базується на мотивах античної міфології та історії.

На зміну бурхливому і динамічному бароко він приніс урівноваженість і гармонію в усьому.  Отож перенесімося з вами в епоху класицизму,  в епоху вишуканого одягу, чітких та жорстких правил, раціоналізму, коли проголошувалося лише прекрасне і піднесене, в епоху королів, принцес, Моцарта, Мольєра .

    Відкрийте, будь ласка, свої зошити і запишіть туди тему сьогоднішнього уроку   «Класицизм як стиль у мистецтві»

(Надпис на презентації)

І, так,  що ж таке «класицизм» ? Давайте переглянемо презентацію.

 (Презентація про «Класицизм») 

(Учні дивляться та слухають, записуючи  в зошити поняття: що таке классицизм, основні риси классицизму)

Слово вчителя.

 - Цей стиль проіснував до початку ХІХ ст. і справляв вплив на всі види мистецтва. Як це відбувалося ви сьогодні дізнаєтесь.
На попередньому  уроці ви об’єдналися  у групи художників, архітекторів  та скульпторів. Кожна з груп отримала випереджальне завдання і, мабуть, вони уже дуже хочуть поділитися з нами своїми винаходами . І, так, слово архітекторам.

Виступ архітекторів.

(Презентація)

 (Презентація про архітектуру України)

Скульптори

(Презентація)

 (Відео про творчість Антоніо Канови )

Живописці

(Презентація)

Слово вчителя.

  • Отже, я думаю, що ви всі дуже уважно слухали і дивилися повідомлення своїх однокласників, адже вони були дуже цікавими та змістовними і тепер давайте підсумуємо з вами, які ж основні риси класицизму, як відрізнити класицизм серед інших стилів. (Відповіді учнів)
  • Давайте запишимо в зошити основні риси класицизму (Учні записують)

 (Надписи на екрані)

Рисами класицизму є:

Вічність ідеалу прекрасного,  наслідування традицій античних майстрів.

Чітка ієрархія жанрів:  високі, середні, низькі.

Упорядкованість, пропорційність частин

Чіткість задуму

Прагнення до врівноваженості та симетрії

Геометрично правильні форми

ІV.Практична робота (робота в групах)

Слово вчителя.

 - А зараз ми виконаємо з вами практичне завдання. Об’єднайтеся, будь ласка, в групи. Зараз я вам роздам аркуші та конверти, у яких знаходяться картинки, що відповідають тому чи іншому стилю. Потрібно вибрати картинки, які відповідають класичному стилю та наклеїти до листа. Яка група першою виконає завдання та і буде демострувати  свою роботу, обгрунтовуючи свій вибір.  Якщо під час практичної роботи у вас будуть виникати труднощі, піднімайте руку і я до вас підійду. Виконувати завдання ви будете  під музику композитора-класика Волфганга Амадея Моцарта, з творчістю якого та ще з іншими композиторами- класиками ви познайометеь на наступних уроках.

(Учні працюють 5 хв. , під музику)

(Відповіді учнів)

Слово вчителя.

 - А тепер давайте виконаємо ще одне практичнее завдання.  Воно буде в нас підсумком уроку. Складемо сенкан про классицизм. Працюємо в группах. Пригадайте, як ми з вами це робимо. Перед вами схема складання сенкану.

(На екрані  схема складання сенкану)

1.Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
 

Приклад (також на дошці)

Класицизм.

Чіткий, раціональний.

Упорядковує, врівноважує, заспокоює.

Прагне до досконалості.

Зразок

 - Працюємо.  Щоб вам було легше це робити користуйтеся підручником ,    знаходьте там відповідні слова, якщо у вас виникають труднощі.

(Учні працюють під музику Моцарта, вчитель запитує хто хоче зачитати свій сенкан, діти відповідають)

Слово вчителя.

Добре, молодці, гарно попрацювали і все зрозуміли. А хто не все , то не засмучуйтесь, адже на наступному уроці ми продовжимо знайомство з класицизмом у мистецтві і відправимося на віртуальні екскурсії по місцям визначних пам’яток з епохи класицизму.

А зараз наш урок підійшов до кінця і мені б хотілося виставити вам  оцінки. Учні, які готували в группах випереджалні завдання  отримують по 10 балів.

Домашнім завданням вам буде  ознайомитися з матеріалом підручника на ст.122-132   і виконати практичнее завдання на ст.133        

https://docs.google.com/presentation/d/1I3ta5QOiKOqoI7GmnlgO0XzdIeJFJ5w6PRmRO74kgzU/edit#slide=id.p3

https://docs.google.com/presentation/d/1tqpv33vCpcQ9weu0plX3sYKTIUpcFKnCEUUq6wEfmkE/edit#slide=id.p3


 

https://docs.google.com/presentation/d/1nbfXvz1qA5xyz4P1NhaFpkfZ4hiZIdN6mAmsq9Hhy0c/edit#slide=id.p3



https://docs.google.com/presentation/d/186eEgS1QnqteWQx2RWwBABhUVJ0uDqLWM0hv-HCc2iw/edit#slide=id.p3



 23.02.22 відбувся відкритий урок  з мистецтва в 8 класі  на тему «Класицизм», який провела вчитель вищої категорії Безкровна Алла Георгіївна.
    Мотивацію навчання вчитель здійснювала за допомогою відео-презентацій, що відразу викликало неабияку зацікавленість учнів до теми уроку.
    Протягом уроку діти продемонстрували свої випереджальні завдання через презентації та відео. А також виконали практичне завдання, під час якого працювали в групах, знаходячи серед архітектурних споруд, скульптурних та живописних творів ті, що відносяться до епохи класицизму.
    Працюючи в парах, восьмикласники склали сенкан про класицизм, що і було підсумком заняття.






















Відеопрезентація до уроку музичного мистецтва в 5 класі "Історія народу в музиці"
















Немає коментарів:

Дописати коментар